متخصص قلب – پزشک قلب

قلب و عروق یکی از پیچیده ترین زمینه های پزشکی است که بشر تا کنون کشف کرده است. قلب آنقدر پیچیده از شگفتی بیولوژیکی است که بسیاری از مردم عملکرد بالاتری را حتی از مغز نسبت می دهند.

فرض اساسی قلب شناسی قلب انسان است. این شامل مطالعه قلب برای پی بردن به نحوه عملکرد آن است. همچنین سعی می شود بیماری ها و شرایط مختلفی را که می تواند بر قلب تأثیر بگذارد ، پیدا کند. هدف قلب شناسی یافتن راه حل هایی برای این مشکلات و بهبود دوام قلب انسان است.

قلب پمپ خون بدن ماست. خون اکسیژن دار دریافت شده از ریه ها را به نقاط مختلف بدن پمپ می کند. خون متخصص قلب در مشهد  اکسیژن زدایی شده را از تمام اندام ها می گیرد و دوباره به ریه ها می فرستد. این چرخه حتی قبل از تولد ما شروع می شود و تا زمان مرگ ادامه دارد. قلب کارآمدترین دستگاهی است که برای بشر شناخته شده است.

در دوران باستان ، قلب به اشتباه تصور می شد که یک پمپ هیدرولیک است. قلب به جای تکیه بر فشار مایع برای انتشار خون ، در واقع از پالس های الکتریکی کوچکی استفاده می کند که باعث تیک زدن آن می شود. ماهیچه های قلب هر بار که ضربه الکتریکی دریافت می کنند منقبض می شوند. این باعث می شود خون به بدن منتقل شود. و سپس در نهایت آرام می شود. این روند به طور نامحدود ادامه دارد. بسیاری از مشکلات قلبی به دلیل نامنظمی در تولید این پالس ها ایجاد می شود که می تواند باعث عملکرد نامنظم قلب شود. اگر آسیب دائمی نباشد ، ضربان ساز قلب ، سیستم دخیل در ایجاد پالس ها را می توان با اعمال یک ولتاژ کوچک در نقاط مناسب “تنظیم مجدد” کرد. تقریباً همه می توانستند صحنه ای از این اتفاق را در فیلم هایی ببینند که قهرمان داستان روی زمین دراز کشیده و قلبش را بغل کرده است و یک پزشک سعی می کند با قرار دادن دست و پا روی سینه و فشار دادن شدید او را نجات دهد.

چاقی یکی دیگر از نگرانی های مهم متخصصان قلب است. چربی اضافی در بدن به معنی چربی اضافی در خون است. چربی و کلسترول از مواد چسبنده ای تشکیل شده اند که تمایل به رسوب گذاری بر روی دیواره های شریانی قلب دارند ، بنابراین جریان خون را محدود می کنند. هنگامی که این امر از کنترل خارج می شود و راهی مسدود می شود ، پیشنهاد بیمار از درد شدید در قلب خود و شروع ناگهانی سرگیجه رنج می برد. معمولاً به این حمله قلبی گفته می شود. باید بلافاصله با انتقال قربانی به بخش اورژانس بیمارستان درمان شود.

مشکلات قلبی مادرزادی به مسائل مربوط به قلب اطلاق می شود که در اثر اختلال ساختاری یا عملکردی عضلات قلب ایجاد می شود تا قلب را از خون برای پمپاژ خارج کند. فشار خون بالا اغلب واکنش کار بیش از حد قلب به دلیل عملکرد نامناسب قلب است. از طرف دیگر ، فشار خون پایین می تواند ناشی از عملکرد نادرست قلب باشد که قادر به پمپاژ کافی خون نیست.